Hradecko
Muzea a expozice v Hradci Králové
Hradec Králové je krajským městem, nazývané také jako „salon republiky“. Tento přívlastek si město zasloužilo díky práci architektů Kotěry, Gočára a dalších.
Muzeum východních Čech
Jednou z nejkrásnějších staveb Hradce Králové je monumentální budova Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží, dílo Jana Kotěry z let 1909-1912.
Muzeum východních Čech je největší a nejvýznamnější regionální muzeum v Královéhradeckém kraji, které disponuje rozsáhlými archeologickými, přírodovědeckými a historickými sbírkami. Jeho počátky sahají do roku 1880. Stálé expozice s názvem Královské město nad soutokem a Od pevnosti k salónu republiky jsou zaměřeny na dějiny, architekturu a kulturu města Hradce Králové.
Bílá věž
Bílá věž je renesanční dominantou města Hradec Králové s výškou téměř 72 metrů. Věž je otevřena celoročně a nabízí i speciální zážitkové akce, jako svítání na Bílé věži, nebo účast při zvonění na zvon Augustin, jehož je domovem. Zvon Augustin je 3. největší zvon v České republice a byl odlit v roce 1509. Ke zhlédnutí je také unikátní původní hodinový stroj sestrojený Josefem Božkem v roce 1829 a unikátní skleněný model Bílé věže, který je vyroben technikou lepených bloků z více než 500 kusů skla a jehož celková váha dosahuje 1000 kg.
V posledních letech ožila Bílá věž výstavami a výtvarnými salóny a stala se centrem akcí cestovního ruchu a hradecké kultury.
Hvězdárna a planetárium
Planetárium je nejstarším v České republice. Stojí zde již přes 50 let. V roce 2014 bylo u hvězdárny otevřeno nové digitální planetárium, které je nejmodernějším planetáriem v Česku.
Hvězdárna a planetárium nabízí pro návštěvníky řadu programů – planetární a galaktickou stezku, večerní programy a pozorování, programy pro děti, pozorování slunce, astronomický kroužek, astronomický klub, přednášky, výstavy a také moderní interaktivní expozice s názvy Mikrosvět – makrosvět a Energie – formy a přeměny.
Obří akvárium
Akvárium je 5 m dlouhé a 8 m široké, pojme 130 000 l vody a stalo se domovem pro více než 40 druhů ryb a další druhy tropické flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Část prohlídky odehrávající se na tropické lávce Vám umožní zažít tropy na vlastní kůži kombinací tepla s vlhkostí 85–90 %. Z lávky je možné krmit ryby zakoupeným krmením, každý čtvrtek bývají prohlídky zpestřeny potápěčem krmícím ryby přímo z ruky.
Labyrint Divadla Drak
Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem, díky kterému nahlédnete do procesu tvorby divadelního představení.
Labyrint vznikl v roce 2010 v jedné z budov bývalých Tereziánských kasáren, která byla po rekonstrukci přímo propojena s původní divadelní budovou. Je zde vybudováno muzeum loutek, kreativní laboratoř, studiová scéna a místnost pro workshopy.
V Muzeu jsou v bludišti vitrín vystaveny loutky, které vznikly v dílnách Divadla Drak a vystupovaly v jeho slavných inscenacích. Cesta bludištěm vede do Dračí Laboratoře, originální multimediální herny s moderními trenažéry, které (nejen) dětským návštěvníkům umožní vyzkoušet si různé divadelní profese, stát se na okamžik scénografem, zvukařem, osvětlovačem, kostýmním výtvarníkem či loutkohercem.
Železniční muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky
Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky představuje jedinečnou unikátní sbírku prvků a zařízení sdělovací a zabezpečovací techniky z období počátků železnice až do konce 20. století.
Expozice byla založena roku 1988 a dd té doby se stále obohacuje o řadu nových exponátů. Některé exponáty zapůjčilo Národní technické muzeum Praha. K výjimečnosti expozice přispívá i to, že s výjimkou jediného sálu se můžete mezi exponáty pohybovat a vlastnoručně si vyzkoušet jejich funkci.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu z více směrů, např. Jičín, Nové Město nad Metují, Náchod, Hronov, Broumov, Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Náchod s přestupem ve Starkoči.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Rychnov nad Kněžnou s přestupem v Častolovicích.
Autobusová zastávka: Hradec Králové, Terminál HD (přibližně 2 km od Bílé věže)
Železniční stanice: Hradec Králové hlavní nádraží (přibližně 2 km od Bílé věže)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem
Vydejte se na návštěvu Muzea betlémů v Třebechovicích pod Orebem, kde na Vás celoročně dýchne vánoční atmosféra.
Nejcennějším betlémem je unikátní mechanický Proboštův betlém, který je jako jediný betlém v České republice prohlášený za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety a nachází se v něm více než 2 000 vyřezávaných dílů.
V muzeu jsou i desítky dalších betlémů z České a Slovenské republiky, sbírku muzea tvoří přes 400 betlémů zhotovených z různých materiálů.
Muzeum betlémů se nachází na Masarykově náměstí v centru města.
Město Třebechovice pod Orebem Vás zláká k výletu také díky okolí s krásnými lesy a zákoutími řeky Orlice. V okolí Třebechovic pod Orebem stojí za zmínku Podorlický skanzen v Krňovicích, ve kterém jsou umístěny stavby lidové architektury z Královéhradecka a podhůří Orlických hor. Nechybějí ani ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů. V rámci prohlídky skanzenu lze vidět nejen samotné stavby, ale i jejich interiér vybavený dobovými exponáty.
Podorlický skanzen se nachází v docházkové vzdálenosti od Muzea betlémů, přibližně 2 km.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Dobruška.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Rychnov nad Kněžnou s přestupem v Častolovicích nebo Týništi nad Orlicí.
Autobusová zastávka: Třebechovice p.Oreb.,,Masarykovo nám. (přibližně 100 m od Muzea Betlémů)
Železniční stanice: Třebechovice pod Orebem (přibližně 1,2 km od Muzea Betlémů)
Vlak umožňuje přepravu jízdních kol, návštěvu Třebechovic pod Orebem lze spojit s cyklovýletem po okolí (blízko se nacházejí Hradecké městské lesy).
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Areál bojiště bitvy 1866 na Chlumu
Chlum, kde byla svedena nejkrvavější bitva 19. století, láká převážně k návštěvě milovníky historie a válečných konfliktů řadí se mezi historicky nejvýznamnější místa na Hradecku.
V areálu bojiště se nachází více jak 460 památníků, pomníků a pohřebišť. V prostoru bojiště lze navštívit také rozhlednu Chlum a zrekonstruované Muzeum války 1866 na Chlumu. V expozici muzea lze vidět uniformy tehdejších vojáků a jejich dělostřelecké a střelecké vybavení. Součástí expozice jsou i modely bojiště s cínovými vojáčky a naučné filmy o válce 1866, které je možné zhlédnout ve dvou promítacích sálech muzea.
V blízkosti rozhledny na Chlumu se nachází Amfiteátr Chlum, tedy lesní divadlo, které nabízí návštěvníkům pouze v letní sezóně zajímavé kulturní zážitky. Lesní divadlo má dlouhou historii. Původně bylo založeno pro vystoupení ochotnických spolků.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové.
- Autobusem a vlakem v pracovních dnech a o víkendu z různých směrů Královéhradeckého kraje (Trutnov, Jičín, Dvůr Králové nad Labem, Náchod, Broumov, Rychnov nad Kněžnou) s přestupem v Hradci Králové.
Autobusová zastávka: Všestary,Chlum,kostel (přibližně 740 m od Muzea války 1866)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Archeopark pravěku ve Všestarech
Do obece Všestary, která se nachází v blízkosti Hradce Králové, láká k návštěvě Archeopark pravěku. Zde najdou zábavu nejen děti, ale i dospělí.
Areál Archeoparku je unikátní komplexně fungující prostor, který svým návštěvníkům nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů. Expozice Archeoparku je rozdělena do dvou částí – vnitřní a venkovní.
V rámci venkovní expozice je možné si prohlédnout ukázky pravěkých staveb, jako je neolitický a eneolitický dům, polozemnice ze starší doby železné, rondel, výrobní areály a pravěké pohřebiště s mohylami. Jsou zde připraveny praktické ukázky nejrůznějších pravěkých činností – drcení obilí, broušení kamenných seker, výroba keramiky, spřádání lněné nitě, tkaní na pravěkých stavech, obdělávání pole dřevěnými nástroji nebo práce s replikami pravěkých seker.
Vnitřní expozice sestává ze tří částí, které představují podzemí - život - duchovní svět prehistorických lidí. Toto dělení navíc reprezentuje i metody archeologické práce: výzkum památek ukrytých pod zemí – rekonstrukce objektů na povrchu – pohled letecké archeologie. Součástí expozice jsou i osm metrů dlouhý model pravěké krajiny, rekonstrukce archeologických vykopávek, jeskyně s pozůstatky zvířat a lidí, výstavní a projekční sál.
Součástí expozice je 8 metrů dlouhý model pravěké krajiny, rekonstrukce vykopávek a jeskyně s pozůstatky zvířat a lidí.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Ostroměř, Jičín.
- Autobusem a vlakem v pracovních dnech a o víkendu z různých směrů Královéhradeckého kraje (Trutnov, Jičín, Dvůr Králové nad Labem, Náchod, Broumov, Rychnov nad Kněžnou) s přestupem v Hradci Králové.
Autobusová zastávka: Všestary,,zdravotnické středisko (přibližně 300 m od Archeoparku pravěku)
Železniční stanice: Všestary (přibližně 950 m od Archeoparku pravěku)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Expozice v Chlumci nad Cidlinou
Architektonickou perlou Chlumce nad Cidlinou je zámek Karlova Koruna, který si nechal postavit jako své letní sídlo hrabě František Ferdinand Kinský. Zámek Karlova Koruna má originální půdorys, který připomíná tvar královské koruny a je považován za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. zámeckém parku se nacházejí dva pohádkové okruhy, na nichž se mohou návštěvníci seznámit s pohádkovými postavičkami z okolí Karlovy Koruny a poznat jejich příběhy.
Na východním okraji města se v parku nachází pomník se sochou sedláka v parku, který připomíná neúspěšné vzpoury proti robotě a dalším poddanským a nevolnickým povinnostem, který vyvrcholily u Chlumce nad Cidlinou roku 1775.
O selském povstání se můžete dozvědět mnohem více v muzeum v barokní Loretě, které se nachází cca 1 km od zámku Karlova Koruna. V Loretě si můžete prohlédnout také starou selskou jizbu s barokním lidovým nábytkem, místnost vyhrazenou životnímu stylu měšťanstva a prostory věnované řemeslům.
Návštěvníky do města také láka Chlumecká zahradní železnice, která se nachází cca 400 m od zámku. V zahradní železnici se mimo modely skutečných úseků nachází i muzeum železnice, kde jsou vystaveny historické značky, cedule, lucerny a návěsti Návštěvníci si zde mohou projít stezku s pěti zastávkami, kde se seznámí s historií Čiernohronské železnice s rozchodem 250 mm. Dříve se takto úzké rozchody používaly hlavně v cihelnách, průmyslu, dolech, lomech, cukrovarech, ale také v lesích pro dopravu dřeva (tzv. lesní železnice). V Chlumecké zahradní železnici také návštěvníci naleznou model lesní železnice v Čiernom Balogu. Na této trati se nachází několik prvků z lesních železnic – lusíky, koleje přibité skoby, typické mosty i vozidla. Malá Albula – zahradní kolejiště pod širým nebem je budované, modelované a provozované podle skutečné úzkorozchodné tratě – Rétské dráhy v jihovýchodním Švýcarsku. Návštěvníkům Malé Albuly je při modelovém provozu poskytován i reproduktorovaný doprovodný komentář.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech ze směru Nový Bydžov, Hradec Králové.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Trutnov, Nový Bydžov.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Jičín s přestupem v Ostroměři.
Autobusová zastávka: Chlumec n.Cidl.,,sokolovna (přibližně 800 m od zámku Karlova Koruna)
Železniční stanice: Chlumec nad Cidlinou (přibližně 830 m od zámku Karlova Koruna)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.