Český ráj

Vrch Zebín

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny. Výrazný čedičový kuželovitý vrch Zebín dosahuje výšky 399 m. Je zde kostel ze 14. století, za ním na svahu je dřevěná zvonice a na vrcholu se nachází barokní kaplička sv. Maří Magdalény. Z vrcholu je krásný rozhled po celé jičínské kotlině, za příznivého počasí můžete vidět Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hřbet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor či Bradlec.

Na vrch Zebín se dostanete turistickou trasou z Jičína přes Valdštejnovu lipovou alej, která je dlouhá 1,7 km. Na konci aleje je historický park Libosad s Valdštejnskou lodžií. Odtud se vydáte na vrch Zebín.

Jičín patří mezi nejkrásnější města České republiky s historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Brána byla postavena jakou součást městského opevnění a zachovala se jako jediná ze tří bran. Z věže brány je nádherný výhled do okolní krajiny, jako je Zvičina, Krkonoše a Kozákov. Valdická brána je dominantou Valdštejnova náměstí, které založil vévoda Albrecht z Valdštejna.

Spojení veřejnou dopravou

  • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Hořice, Vrchlabí, Trutnov, Lomnice nad Popelkou, Nová Paka.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Kopidlno.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Nový Bydžov s přestupem v Ostroměři.

 Autobusová zastávka: Jičín,,aut.st. (přibližně 3,5 km od Zebína)

 Železniční stanice: Jičín (přibližně 4 km od Zebína)

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.

 

Vrch Brada a vrch Přivýšina

Na vrchu Brada (439 m.n.m.) se nachází zřícenina hradu Brada a vyhlídkové místo. Z vrcholu je výhled na Prachovské skály, Vyskeř, Trosky, Ještěd, Kozákov, Tábor, Bradlec, Kumburk, Zebín a město Jičín.

Pod zříceninou hradu naleznete Rumcajsovu jeskyni. Rumcajsova jeskyně není jen v říši, ale opravdu existuje a dodnes je upravená tak, jako kdyby tu někdo žil. Ustlaná postel, na stolku džbán s vodou, kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Na skalnatém vrchu Přivýšina (464 m.n.m.) se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka. Je z ní pěkný pohled na Veliš, Zebín, Jičín, kolínskou rovinu, zbytky hradu Brada a na západě Prachov.

N tyto vrchy se dostane z Jinolic zelenou turistickou trasou k Jinolickým rybníkům, odtud se vydáte žlutou turistickou trasou k rozcestníku, zelená trasa pokračuje na vyhlídku Václava Čtvrtka a modrá turistická trasa na zříceninu hradu Bradu. Cestou zpět se můžete v letním horkém dni osvěžit v Jinolických rybnících a občerstvit se v místních stáncích. Poté pokračujte zpět do Jinolic.

Spojení veřejnou dopravou

  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové, Ostroměř, Jičín.

 Železniční stanice: Jinolice (přibližně 3,5 km od vyhlídky Václava Čtvrtka, přibližně 3,5 km od zříceniny hradu Brada)

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.