Podkrkonoší

Zvičina

Zvičina je nejvyšší vrch a dominanta Podkrkonoší s nadmořskou výškou 671 m n. m. Na vrcholu Zvičiny stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1706 a Raisova turistická chata. Z několika vyhlídkových míst na Zvičině se nabízí panoramatické výhledy do Polabí s Kunětickou horou, na Jičínsko, Bradlec, Tábor, Kumburk, Novopacko, Staropacké hory, hrad Pecka, Ještěd, Krkonoše, Královédvorsko, přehradu Les Království a Královecký Špičák.

Zvičinu navštěvoval Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais, Jaroslav Vrchlický, Václav Štech, Ignát Hermann a zastavil se tu i Karel Hynek Mácha.

Na Zvičinu se vydejte z Bílé Třemešné červenou turistickou trasou přes Lázně pod Zvičinou. Ze Zvičiny můžete dojít červenou trasou do Mostku na spojení, které Vás doveze zpět domů. Délka trasy je přibližně 10 km.

Spojení veřejnou dopravou

Do Bílé Třemešné se dostanete:

  • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Dvůr Králové nad Labem a Vrchblabí.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Jaroměř a Dvůr Králové nad Labem.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu z Hradce Králové s přestupem v Jaroměři.

 Autobusová zastávka: Bílá Třemešná,,žel.st. (přibližně 3,8 km od Zvičiny)

 Železniční stanice: Bílá Třemešná (přibližně 3,8 km od Zvičiny)

Z Mostku využijte spojení:

  • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu do směrů Nová Paka a Dvůr Králové nad Labem.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu do Jaroměř a Dvůr Králové nad Labem.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu do Hradec Králové s přestupem v Jaroměři.

 Autobusová zastávka: Mostek,,aut.st. (přibližně 6,5 km od Zvičiny)

 Železniční stanice: Mostek (přibližně 6,6 km od Zvičiny)

Během letní sezóně lze využít i cyklobusové spoje.

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.

 

Masarykova věž samostatnosti

Jednou z nepřehlédnutelných kulturně - historických památek města Hořice je Masarykova věž samostatnosti. Je umístěna přímo nad městem na hřebeni Hořického chlumu ve výšce 408 m n. m. a vytváří tak Hořicím hezkou a zdaleka viditelnou dominantu.

Monumentální pískovcový objekt byl postaven jako památník obětem 1. světové války. Průčelí zdobí šest reliéfů s motivy odboje domácího a zahraničního, v západním křídle se nachází Pietní síň, ve východním je instalována stálá expozice městského muzea. Věž slouží jako turistická rozhledna s výhledem do Polabí a Krkonoše. Otevřena je v letní sezóně.

Při návštěvě Hořic zavítejte také na zajímavé památky, které se nacházejí na vrchu Gothard. Původní dřevěný kostelík byl nahrazen současnou kamennou stavbou v 1. pol. 18. století. V interiéru kostela stojí za pozornost socha Truchlícího anděla. Na vrchu Gothard se nachází starý a nový hřbitov, Žižkův pomník, památník obětem prusko-rakouské války, Riegrův obelisk a sochařský park s galerií plastik

Na úpatí vrchu Gothardu leží jeden z nejkrásnějších městských parků regionu — Smetanovy sady. V sadech je umístěna přírodní galerie pomníků významných osobností českého národa, jako pomník Bedřicha Smetany, pomník Antonína Dvořáka, pomník Mikoláše Alše a pomníky slovenského hrdiny Juraje Jánošika. Symbolem Hořic se stala půvabná plastika Krakonoše, která se nachází též v sadech.

Za zmínku také stojí Trubičková stezka, která byla připravena jako zábavná stezka nejen pro děti, ale také pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o historii a výrobě tradiční sladké pochoutky. Návštěvníci stezky musí projít sedm zastavení, splnit sedm úkolů a vyluštit tajné heslo, které musí pošeptat pracovníkovi v Městském informačním centru. Stezka je umístěna v klidných Smetanových sadech. K dispozici jsou i pracovní listy, které si návštěvníci mohou zdarma vyzvednout v Infocentru či Galerii plastik.

Spojení veřejnou dopravou

  • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Jičín, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov, Nový Bydžov.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Jičín.
  • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Nový Bydžov s přestupem v Ostroměři.

 Autobusová zastávka: Hořice,,aut.st. (přibližně 1,7 km od Masarykovy věže samostatnosti)

 Železniční stanice: Hořice v Podkrkonoší (přibližně 2,8 km od Masarykovy věže samostatnosti)

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.