Přes hřebeny Orlických hor

Do Rokytnice v Orlických horách dojedete vlakem linky V23, který jezdí obvykle v trase Rokytnice v Orlických horách – Doudleby nad Orlicí, v Doudlebách nad Orlicí je zajištěn přípoj na vlaky linky V2 ve směru do Kostelce nad Orlicí, Týniště nad Orlicí a Hradce Králové. Vybrané spoje linky V23 v pracovní dny jezdí do Rokytnice v Orlických horách z Hradce Králové nebo Týniště nad Orlicí bez přestupu.

Dále je možné dojet do Rokytnice v Orlických horách linkou 902 ze směru Ústí nad Orlicí a Žamberk a linkou 201 z Rychnova nad Kněžnou.

Do Deštného v Orlických horách se dostanete z Hradce Králové a Dobrušky linkou 264, z Rychnova nad Kněžnou linkou 225 a z Nového Města nad Metují linkou 331.

Kromě uvedených linek je o víkendech zajištěno přímé spojení na Šerlich turistickými autobusy s přepravou jízdních kol z řady měst v okolí, například z Hradce Králové, Pardubic, Náchoda, Nového Města nad Metují, Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou, Žamberka, Litomyšle, Ústí nad Orlicí a dalších; některé z nich jedou po celé „hřebenové trase“ z Rokytnice až do Deštného.

hřebenovka v Orlických horách_240_na web

Zjednodušený souhrnný jízdní řád na trase Rokytnice v Orlických horách – Bartošovice v Orlických horách – Orlické Záhoří – Šerlich – Deštné v Orlických horách

nezahrnuje spoje vedené pouze v úseku Deštné v Orlických horách - Šerlich, ty jsou uvedeny na samostatném souhrnu

směr Rokytnice-Deštné prac.dny
směr Rokytnice-Deštné víkend
směr Deštné-Rokytnice prac.dny
směr Deštné-Rokytnice víkend
spoje označené * jedou celoročně         čas označený ( zastavuje na zastávce pouze pro výstup     
 

Zjednodušený souhrnný jízdní řád na trase Deštné v Orlických horách - Šerlich

směr Deštné_Šerlich_2.část
směr Šerlich Deštné 1.část
směr Šerlich Deštné 2.část
spoje označené * jedou celoročně         čas označený ( zastavuje na zastávce pouze pro výstup     
 
Odjezdy jednotlivých spojů se mohou vlivem uzavírek upravovat. Aktuální informace a změnách jízdních řádů ve Veřejné dopravě Královéhradeckého kraje naleznete v odkaze.
 

Tipy na výlet

Pokud se vydáte do Deštného v Orlických horách, naleznete v jeho okolí vyhledávané turistické atraktivity. Šerlich je významný vrchol v Orlických horách, dosahující nadmořské výšky 1 027 metrů. Je oblíbeným turistickým cílem, který nabízí nejen krásné výhledy na okolní hory, ale i poutavou historii a možnosti pro turistiku. Na jihovýchodním úbočí Šerlichu stojí Masarykova chata, postavená v roce 1925. Tato chata je významným místem, které slouží jako útočiště pro turisty. Přes vrchol Šerlichu vede Jiráskova cesta, hlavní hřebenová trasa Orlických hor, která je ideální pro pěší turistiku.

 Autobusová zastávka: Deštné v Orl.h.,,Šerlich

 

Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná, dosahující nadmořské výšky 1 116 metrů. Na jejím vrcholu naleznete rozhlednu. Rozhledna má tvar nepravidelného pětiúhelníku, její masivní ocelovou konstrukci pokrývají modřínové hranoly. Připomínají déšť ve větru, počasí typické pro zdejší kopce. Rozhledna je vysoká 18,64 m, vyhlídková plošina je umístěna 17,34 m nad zemí. Kdo na ni vystoupá, může obdivovat panoramatický výhled na Krkonoše, polské Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Pro méně zdatné turisty je možnost dosáhnout vrcholu pomocí nově zprovozněné lanovky z Orlického Záhoří  pod vrch Koruna a na Velkou Deštnou, vzdálenou necelé 4 km, dojít po hřebenové cestě s převýšením pouze 100 m.

 Autobusová zastávka: Deštné v Orl.h.,,Šerlich nebo Deštné v Orl.h.,,Zákoutí hotel Orlice nebo Orlické Záhoří,, Jadrná/ dle zvolené turistické trasy

 

Zajímavým místem po trase linky je Neratov, místo s bohatou historií a kulturou. Sdružení Neratov, které bylo založeno v roce 1992, hraje klíčovou roli v obnově tohoto místa. Jeho hlavním cílem je vrátit život do kdysi vysídlené vesnice, obnovit poškozený kostel a poutní místo smíření, jehož tradice sahá až do 17. století. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově je opravdu fascinující památka. Tento barokní kostel byl postaven v letech 1723–1733 na místě staršího dřevěného kostela. Během druhé světové války, v roce 1945, byl kostel poškozen střelou a následně vyhořel. Po válce chátral, ale od roku 1992 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Od té doby se usilovně pracuje na jeho obnově. V roce 2007 dostal kostel svou pověstnou skleněnou střechu, která je unikátním prvkem a symbolizuje nový začátek.

 Autobusová zastávka: Bartošovice v Orl.h.,,Neratov

 

Z autobusové zastávky v Rokytnici v Orlických horách se můžete vydat k nedaleké tvrzi Hanička. Tvrz patří do systému předválečného opevnění budovaného ve třicátých letech minulého století. Dnes si zde můžete prohlédnout zbraně, munici i uniformy československé armády. Uvidíte kasárny, kanceláře, úpravnu vody, jídelnu či ošetřovnu. Z tvrze se červenou turistickou trasou dostanete k rozhledna Anna, která se nachází na Anenském vrchu (991 m n. m.). Je postavena z modřínů, dubů a borovic. K výrobě schodiště byla použita ocel. Z vrcholu se vám otevře výhled na hřeben Orlických hor, Králický Sněžník i do nížin na polské a české straně.

 Autobusová zastávka: Rokytnice v Orl.h.,Panské Pole,Hanička

Turistické atraktivity v kraji naleznete na www.hkregion.cz.