Přeshraniční spojení Veřejnou dopravou Královéhradeckého kraje do Polska

Ve spolupráci Královéhradeckého kraje a Dolnoslezského vojvodství jsou provozovány sezónní turistické vlaky na linkách, které provozuje dopravce GW Train Regio:

  • D26 Trutnov – Sędzisław a zpět
  • D28 Wrocław – Adršpach a zpět

Autobusové linky do polského příhraničí jsou následující:

  • 382 Náchod – Kudowa Zdrój
  • 390 Náchod - Karlów
  • 352 Hronov – Kudowa Zdrój
  • 361 Police nad Metují – Machov – Karlów
  • 378 Broumov – Otovice – Nowa Ruda – Nowa Ruda,Słupiec

Na vlakových linkách platí tarif dopravce GW Train Regio, a.s a Dolnośląskie S.A. Na autobusových linkách platí tarif IDS IREDO.

V případě zájmu o nalezení dalších jízdních řádů vlakových a autobusových spojů na území Polska je možné využít vyhledávač
mapa do článku_RGB

ZA TURISTIKOU DO OKOLÍ KAMIENNÉ GÓRY

Okolí Kamienné Góry je ideálním místem pro milovníky turistiky. Město je obklopeno několika horskými pásmy a turistickými stezkami, které vedou do nejzajímavějších míst a k nejnavštěvovanějším památkám.

Vydejte se do chráněné oblasti Rudawski park krajobrazowy. Skládá se ze tří hlavních částí, Rudawy Janowickie, Góry Sokole a Góry Ołowiane, které jsou tvořeny různými druhy hornin a mají charakteristické skalní útvary. Nejvyšší horou celého parku je Skalnik (935 m n. m.). Na vrcholu se nacházejí skalky a nejvyšší bod nabízí i vyhlídku. Nejvíce zaujme pohled na Krkonoše s dominující Sněžkou. V parku se nachází Kolorowe Jeziorka, tři malá jezera s různým zabarvením vody způsobeným chemickým složením dna a stěn.

Také se můžete vydat do Krzeszówa (dříve známá také pod názvem Křesobor), jednoho z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst v Polsku. Nachází se zde barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie, postavená v 18. století, a benediktinský klášter, který byl založen ve 13. století Annou Českou, dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Na oltáři v bazilice se nachází známý obraz Milosrdné Matky Boží z přelomu 14. a 15. století, který přežil i husitské války a zničení místního kláštera.

D26 Trutnov – Sędzisław a zpět
D26_2

Linka D26 je v provozu denně od 29.4. do 1.10.2023. Na lince D26 je možné přestoupit ve stanici Sędzisław na osobní vlaky ve směrech Jelenia Góra a Wrocław.

Jelenia Góra je město v podhůří Krkonoš, které má co nabídnout. Pozornost upoutá hlavně centrální náměstí (Plac Ratuszowy) s historickou radnicí uprostřed. Kolem historického centra se dochovaly i drobné zbytky původních městských hradeb, jde především o věže. Brama Zamkowa na západní straně nabízí krásný výhled na celé město, a při dobrém počasí lze odtud dohlédnout až na vrchol Sněžky. Ve východní části historického centra se nachází gotický kostel sv. Erazima a Pankráce ze 14. století. Z pozdější doby, z 18. století, pochází vojenský kostel Povýšení Svatého Kříže, který se nachází podél cesty z vlakového nádraží směrem k historickému centru.

NA ZÁMEK KSIĄŻ A DÁLE DO MĚSTA WROCŁAW

Zámek Książ je největší zámek v Dolním Slezsku a třetí největší zámek v Polsku. Existence hradu na tomto místě se datuje až do 10. století, kdy byl postaven na ochranu obchodní cesty z Čech do Slezska. Od roku 1509 tento hrad patřil rodu Hochbergů, kteří jej přestavěli na barokní zámek. Hochbergové o zámek přišli v roce 1939 za vlády nacistického Německa, které se rozhodlo udělat ze zámku vojenský objekt. Pod zámkem byl postaven systém podzemních chodeb, známý též pod názvem Projekt Riese. Kromě historické části zámku je dnes přístupná turistům i tato vojenská část. Kolem zámku jsou nádherné terasy, nedaleko hřebčín a jízdárna.

Na zámek Książ se dostanete pěšky z Wałbrzychu.

Pokud se vydáte do města Wrocław, čeká na vás mnoho zajímavostí. Wrocław je historickým hlavním městem Slezska a Dolního Slezska. Dnes je hlavním městem Dolnoslezského vojvodství. Když vystoupíte z vlaku, všimnete si monumentálního skleněného zastřešení nad celým kolejištěm, které nápadně připomíná hlavní nádraží v Praze. Uvnitř nádražní budovy z 19. století najdete původní vysoký dřevěný strop s kovovými výztužemi. Na hlavním náměstí města se nachází gotická radnice ze 14. století s velkými hodinami. Z místních památek nelze opomenout Ostrów Tumski, církevní část města. Na tomto bývalém ostrově, který se dříve nacházel uprostřed řeky Odry, se nachází mnoho kostelů a také sídlo arcibiskupa. Nejvýznamnější stavbou je katedrála sv. Jana Křtitele ze 13. století. Na východě města je možné si všimnout unikátního příkladu německé architektury z přelomu 19. a 20. století, kdy Wrocław byla pod německou nadvládou. Je to Hala Stulęcia, kde se dodnes konají různé sportovní a kulturní akce. Kolem haly je rozsáhlý park s velkolepou fontánou. Ve městě se také nachází Wrocławska zoo, která byla založena v roce 1865 a je nejstarší zoologickou zahradou v Polsku.

D28 Wrocław – Adršpach a zpět
D28_2

Linka D28 je v provozu v sobotu a neděli od 10.6. do 3.9.2023, jede také 8.6. a 15.8.2023.

DO LÁZEŇSKÉHO MĚSTA KUDOWA ZDRÓJ

Kudowa Zdrój je lázeňské město ležící pod Stolovými horami v povodí Metuje, těsně u hranice s Českem. Je to jedno z nejstarších evropských lázeňských míst. Kudowa Zdrój stojí za návštěvu nejen pro své léčivé prameny, ale i pro svou bohatou historii, kulturu a přírodu. Je to ideální místo pro relaxaci, rekreaci i poznávání. Město nabízí mnoho zajímavostí a atrakcí pro turisty. Srdcem lázní je lázeňský park na úpatí hory Parkowa Góra (475 m n. m.) s kolonádou s minerální vodou. Pro delší procházku je upravena zdravotní stezka na Parkowa Góra, na jejímž vrcholu se nachází Altán lásky, z něhož je krásný výhled na město a okolí. Dále mezi zajímavosti patří muzeum hraček, kaple svatého Bartoloměje a Kostnice v Czermné s tisíci lebek a kostí, nebo Stezka mizejících řemesel. Ta představuje skanzen s jedinečným větrným mlýnem, hrnčířskou dílnou a dřevěnými chalupami.

Pokud si chcete užít vodní radovánky, navštivte aquapark s moderním plaveckým bazénem s umělou řekou. V areálu taktéž naleznete tobogán, sauny, vířivky gejzíry a další atrakce.

Do Kudowy Zdrój se dostaneme dvěma autobusovými linkami 382 a 352.

382 Náchod – Kudowa Zdrój
382_2
352 Hronov – Kudowa Zdrój
352_2

Linka 352 je v provozu každý den po celý rok.

ZA DOBRODRUŽSTVÍ DO KARLÓWA

Karlów a okolí vás okouzlí svou polohou, historií a atmosférou. Je ideálním místem pro milovníky přírody, turistiky a dobrodružství. Můžete zdolat Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina 992 m n. m.), prozkoumat Błędne Skały (Bludné skály) nebo se vrátit do pravěku v parku dinosaurů. Dinopark se rozkládá se na ploše 8300 m2 a disponuje 38 modely prehistorických zvířat. Je zakomponován do malebné krajiny přímo pod skalami a jde o nejvýše položený dinopark v Polsku.

Szczeliniec Wielki je nejvyšší vrchol Stolových hor. Na vrcholu se nachází mnoho skalních útvarů, které připomínají zvířata (např. velbloud, mamut, slon, slepice, opice, pes, želva, sova) a hluboké rokle a chodby tvořící labyrint skal. Na Szczeliniec Wielki se dá dostat po schodech z Karłówa. Celkem 665 schodů bylo postaveno v 19. století Franzem Pablem, tehdejším starostou Karłowa.

Skalní město Błędne Skały se rozkládá na vrcholové plošině hory Bor (Skalniak). Za vstupní branou do skal vás čeká zcela ojedinělý labyrint skal, které jsou ve spodní části vyklenuté a vypadají jako obrovské houby. Velkou část prohlídkové trasy tedy budete mít pocit, že jste pod střechou. Některé průchody jsou poměrně úzké.

Výlet do této oblasti je vhodný taktéž jako cyklovýlet. Na všech spojích linek 390 a 361 je zajištěna přeprava jízdních kol.

390 Náchod - Karlów

390_2

Linka 390 je v provozu o víkendech od 27.5. do 1.10.2023, v pracovní dny od 1.7. do 3.9.2023.

361 Police nad Metují – Machov – Karlów
361_2

Linka 361 je v provozu o víkendech od 29.4. do 1.10.2023.

PO OKOLÍ MĚSTA NOWA RUDA

Nowa Ruda leží v blízkosti Broumova a nabízí zajímavé památky. Mezi ně například paří kostel svatého Mikuláše, neogotický chrám z červených cihel s vysokými věžemi a bohatou vnitřní výzdobou. Dále pak Muzeum hornictví, umístěné v bývalém dolu Sztolnia Włodarz, kde je možné vidět historické stroje, nástroje a dokumenty související s těžbou uhlí. Rozhledna na hoře svaté Anny se nachází nedaleko Nowé Rudy. Její nejvyšší vrchol sahá do výše 647 m n. m. V její blízkosti stojí kostelíček z roku 1644, zasvěcený svaté Anně. O kousek dále můžete navštívit rozhlednu na hoře Všech svatých, jejíž nejvyšší vrchol sahá do výše 648 m n. m.

Svůj výlet můžete cílit také do otevřeného bazénu, který se nachází v Nowe Rudě nebo do Aqua centra v nedaleké části Słupiec.

378 Broumov – Otovice – Nowa Ruda – Nowa Ruda,Słupiec

378_2

Linka 378 je v provozu v tomto rozsahu od 1.7. do 3.9.2023. Od 4.9.2023 bude v provozu jeden víkendový pár spojů (tj. spoj 101 a 104).

 

Spojení vyhledávejte na www.idos.cz