Za historií a přírodními krásami Českého ráje

Mezi oběma linkami lze přestupovat v zastávce Holín, Pařezská Lhota, penzion. Dochází tak k propojení oblasti Podkosti, Sobotky s Jinolickými rybníky, Troskami a Hrubou Skálou. V Sobotce je linka 510 provázána s dalšími linkami Českého ráje – linkou 392 Liberec – Turnov – Vyskeř – Sobotka a linkou 997 Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště – Kněžmost – Sobotka.

Do Jičína se dostanete z Hradce Králové a Hořic autobusovými linkami 370 a 504 a vlakovými linkami V5 a V50; z Liberce a Turnova autobusovými linkami 350 a 370 a vlakovými linkami V5 a V50 (pro cesty do Liberce s přestupem v Turnově na linky R14a nebo L3). Z Prahy a Mladé Boleslavi je možné využít autobusy na linkách 405 a 412. Ze Špindlerova Mlýna, Vrchlabí a Nové Paky jezdí do Jičína linka 405. Ze Semil a Lomnice nad Popelkou pak linka 501. Pro cesty z Nymburka je výhodné použít vlakovou linku S21. Všechny tyto linky dojíždějí do Jičína kolem 30. minuty, je tedy možné od nich přestoupit na linky 391 a 510 s přestupní dobou obvykle okolo 10–20 minut.

Pro cestování skupin Vám doporučujeme využívat vlakových spojů a přepravu skupiny v autobusových spojích ohlásit nejméně 7 dní předem na Přeprava skupin – IREDO.

Český ráj_391 a 510_na web
Zjednodušený jízdní řád linky 391
391_Jičín-Turnov
391_Turnov-Jičín

Na lince 391 probíhá do 19.7.2024 výluka, během které dochází ke změnám v časech odjezdů.

Zjednodušený jízdní řád linky 510
510_Jičín-Podkost
510_Podkost-Jičín

Odjezdy jednotlivých spojů se mohou vlivem uzavírek upravovat. Aktuální informace a změnách jízdních řádů ve Veřejné dopravě Královéhradeckého kraje naleznete v odkaze.

Tipy na výlety

 

Hrad Trosky, který se tyčí na vrcholu stejnojmenného vrchu, je jedním z nejvýznamnějších hradů v České republice. Jeho charakteristické věže Baba a Panna jsou symbolem Českého ráje a nabízejí návštěvníkům nezapomenutelné výhledy na okolní krajinu.

 Autobusová zastávka: Troskovice

 

Prachovské skály jsou jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst Českého ráje. Skalní město se rozkládá zhruba 5 až 7 km severozápadně od Jičína a je známé svými majestátními skalními věžemi, úchvatnými výhledy a bohatou historií. Pro návštěvníky jsou zde připraveny turistické trasy, které vedou skrze skalní bludiště a umožňují objevovat tajemné jeskyně a soutěsky.

 Autobusová zastávka: Holín,Prachov,Skalní město

 

Navštívit také můžete Rumcajsovu stezku, která je vhodná pro rodiny s dětmi a nabízí příběhy známého loupežníka Rumcajse. Turistická trasa vede z Mladějova do Jičína. Po cestě potkáte zajímavosti, jako je zřícenina hradu Pařez, která se nachází na severozápadním okraji Prachovských skal. Při pozorné obhlídce najdete stopy obvodových hradeb a základy čtyřhranné věže. Další zajímavostí je vyhlídka Václava Čtvrtka, která nabízí krásný pohled na Veliš, Zebín, Jičín, kolínskou rovinu a zbytky hradu Brada. Leží na vrchu Přivýšina. Rumcajsova jeskyně je další místo, které byste neměli minout. Jeskyně na úbočí vrchu Brada je zařízena jako domov Rumcajse, Manky a Cipíska z pohádky Václava Čtvrtka. V Jičín nezapomeňte navštívit Rumcajsovu ševcovnu. Legenda praví, že jde o obydlí, ve kterém Rumcajs pobýval předtím, než se stal loupežníkem. Čekají na vás také Manka s Cipískem, vstoupit můžete do ševcovské dílny, Mančiny bylinkové zahrádky nebo Cipískovy zoo.

 Autobusová zastávka: Mladějov,,knihovna

 

Hrad Kost je nejen architektonickou památkou, ale také historickou ikonou Českého ráje. Jeho gotické zdi skrývají mnoho příběhů a tajemství, která lákají návštěvníky k objevování. Jeden z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách byl vystavěn v polovině 14. století. Vyniká čtyřhrannou věží a velkou renesanční černou kuchyní. Součástí prohlídky hradu je návštěva mučírny s expozicí trestního práva 16. až 18. století. Nedaleko hradu Kost se nachází Údolí Plakánek, což umožňuje návštěvníkům spojit prohlídku hradu s příjemnou procházkou údolím. Údolí Plakánek, ležící v srdci Českého ráje, je jedním z nejmalebnějších údolí v této oblasti. Údolí je sevřeno vysokými pískovcovými hradbami, které vytvářejí úchvatnou kulisu pro pěší turistiku. Návštěvníci zde mohou vidět Vesecký potok, který údolím protéká, a obdivovat bývalý mlýn či rybník Obora. Cesta vede širokou cestou, dřevěnými chodníky a úzkými pěšinami mezi pískovcovými bloky, což z ní činí nezapomenutelný zážitek.

 Autobusová zastávka: Libošovice,Podkost,hrad Kost

 

Turistické atraktivity v kraji naleznete na www.hkregion.cz.