Český ráj

Expozice Fráni Šrámka v Sobotce

Město Sobotka je rekreačním a turistickým letoviskem na jižním okraji Českého ráje. V centru města můžete vidět rodný dům Fráni Šrámka, Muzeum a archiv Fráni Šrámka.

Expozice muzea Fráni Šrámka zachycuje ukázky autorových děl, fotografie z jeho života a interiér Šrámkova pražského bytu přenesený po jeho smrti do Sobotky. Jde o pracovnu s knihovnou a obývací pokoj. V rámci prohlídky je k vidění unikátní dokumentární film "Fráňa Šrámek v Sobotce v roce 1937", patrně jediný snímek, zachycující nejznámějšího soboteckého rodáka.

Nedaleko historického centra je možné navštívit nejvýznamnější dům Sobotky. V roce 1811 vystavěl rolník Josef Šolc na předměstí Sobotky roubenou patrovou stavbu s pavlačí - dnešní Šolcův statek. V roce 2009 se Šolcův statek otevřel veřejnosti.

Při návštěvě Sobotky zavítejte také na lovecký zámek Humprecht, který se nachází nad městem. Ze zámecké věže se nabízí krásný výhled na kraj kolem Sobotky. Zavítat také můžete do nedaleké vesnické památkové rezervace Vesec u Sobotky.

V okolí Sobotky se nacházejí turistické trasy, které můžete využít k celodennímu výletu.

Spojení veřejnou dopravou

 • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Jičín.
 • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové s přestupem v Jičíne.
 • Vlakem v sobotu během letní sezóny ze směru Hradec Králové.

 Autobusová zastávka: Sobotka,,nám. (přibližně 100 m od muzea)

 Železniční stanice: Sobotka (přibližně 820 m od muzea)

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.

 

Expozice v Jičíně

Město Jičín se nachází v Českém ráji, a je také nazýván branou Českého ráje. Především je Jičín označován jako “Město pohádek”, a to díky loupežníkovi Rumcajsovi, Mance a Cipískovi, kteří v pohádkách Václava Čtvrtka a Radka Pilaře sídlili ve fiktivním lese Řáholci.

Rumcajsova ševcovna

Malý domek, kde se nachází Rumcajsova řemeslná dílna, Cipískova ZOO, Mančina bylinková zahrádka, herna pro děti a obchůdek se suvenýry a občerstvením najdete v historickém centru Jičína nedaleko od Valdické brány.

Regionální muzeum a galerie

Regionální muzeum a galerie v Jičíně sídlí ve valdštejnském zámku. Nabízí stálou expozici zaměřenou na historii Jičína a jeho okolí. Muzeum spravuje více než 120 000 předmětů. Její přitažlivost vedle cenných exponátů zvyšuje forma, kterou oslovuje své návštěvníky. Je doslova hravá. Však se také jičínské muzeum samo označuje jako muzeum hry.

Historické centrum

Symbolem centra Jičína je 52 m vysoká Valdická brána. Brána byla postavena jakou součást městského opevnění a zachovala se jako jediná ze tří bran. Z věže brány je nádherný výhled do okolní krajiny, jako je Zvičina, Krkonoše a Kozákov.

Valdická brána se nachází na Valdštejnově náměstí, které založil vévoda Albrecht z Valdštejna. Dodnes se zde dochoval unikátní soubor domů s podloubím a dalších významných památek, díky nimž bylo centrum vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Empírová Korunovační studna se nachází ve středu náměstí a má podobu malého chrámu. Vznikla na počest návštěvy císaře Ferdinanda V. Mariánský sloup nacházející se vedle Korunovací kašny je 6 metrový vysoký sloup, na kterém je socha Panny Marie na zeměkouli. Má osmiboký základ a podstavec, na kterém stojí čtyři andělé. Na náměstí se nachází ještě jedna kašna, a to empírová Kašna se sochou Amfitrité.

Z historického centra se vydejte k Lipové aleji, která je dlouhá 1,7 km. Na konci aleje je historický park Libosad s Valdštejnskou lodžií. Odtud můžete pokračovat na vrch Zebín.

Spojení veřejnou dopravou

 • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Hořice, Vrchlabí, Trutnov, Lomnice nad Popelkou, Nová Paka.
 • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Kopidlno.
 • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Nový Bydžov s přestupem v Ostroměři.

 Autobusová zastávka: Jičín,,aut.st. (přibližně 680 m od Valdštejnova náměstí)

 Železniční stanice: Jičín (přibližně 1,2 km od Valdštejnova náměstí)

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.

 

Muzea v Nové Pace

Městské muzeum – Suchardův dům

Městské muzeum v Nové Pace má vlastní historickou expozici a výstavní prostory v bývalém rodinném domě uměleckého rodu Suchardů. Historická expozice muzea Vás seznámí s pozoruhodnou minulostí a kulturní atmosférou města. Slavný Mádlův betlém, díla členů uměleckého rodu Suchardů či výstava věnovaná řemeslům - to všechno zde lze vidět.

Suchardův dům je jednou z nejvýznamnějších budov v Nové Pace. Tato stavba sochařského rodu Suchardů byla postavena v novorenesančním stylu stavitelem J. Brentem v letech 1895-1896. Dům je zdoben bohatou sgrafitovou výzdobou.

Městské muzeum – Klenotnice drahých kamenů

Klenotnice drahých kamenů je samostatnou expozicí Městského muzea Nová Paka. Nachází se v nové budově v blízkosti muzea. Mimo jiné je zde vystaven 8 metrů dlouhý kmen araukaritu. Jeho geologické stáří je odhadováno na 250 milionů let.

Expozice muzea:

 • Vulkanologie - krátké seznámení se sopkami  (typy sopek i erupcí, interaktivní "sopka", ..).
 • Expozice geologického vývoje - zaměřené především na rostlinstvo permokarbonu (araukarity, calamity…).
 • Klenotnice - sbírka drahých kamenů (především achátů).
 • Spiritismus v Podkrkonoší - zaměřená především na medijní kresby. V Evropě ojedinělá.

Spojení veřejnou dopravou

 • Autobusem v pracovních dnech směrů Jičín, Hostinné, Dvůr Králové nad Labem.
 • Autobusem v pracovních dnech a o víkendu směrů Hradec Králové, Hořice, Lázně Bělohrad.
 • Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Chlumec nad Cidlinou, Trutnov.

 Autobusová zastávka: Nová Paka,,aut.st. (přibližně 550 m od Klenotnice)

 Železniční stanice: Nová Paka město (přibližně 200 m od Klenotnice)

Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.