Orlické hory a Podorlicko
Muzea v Rychnově nad Kněžnou
Muzeum a galerie Orlických hor
Nachází se na zámku Kolowratů, který je společně s kostelem Nejsvětější trojice dominantou města. Muzeum dokumentuje a veřejnosti přibližuje dějiny a přírodu Orlických hor a podhůří již více jak půl století. Ve svých depozitářích uchovává více jak 70 tisíc sbírkových předmětů, převážně etnografického charakteru, je zde ale zastoupena i archeologie, přírodovědecké sbírky i výtvarné umění. V druhém patře je stálá expozice malíře orlického podhůří Jana Trampoty, v dalších sálech se střídají zajímavé výstavy - z fondů galerie a jiných institucí, autorské a kolektivní. První patro slouží k tematickým výstavám muzejního charakteru. V budově Muzea a galerie Orlických hor v Jiráskově ulici čp.2 lze ještě navštívit památník Karla Plachetky – sbírku významného českého ornitologa, kterou tvoří 700 preparovaných exemplářů 255 ptačích druhů.
V expozici galerie vedoucí po interiérech zámku uvidíte původní mobiliář, kolowratské sklo, vějíře a zbraně. Najdete tu také obrazy v expozicích, které tvoří čtvrtý nejvýznamnější soubor u nás, a mimořádně cenný ceremoniální meč tzv. moravský Excalibur.
Památník Karla Poláčka a židovský synagoga
V židovské synagoze se nachází expozice Expozici judaismu v Podorlicku a Památník Karla Poláčka, novináře, spisovatele a rychnovského rodáka.
Expozice judaismu v Podorlicku přibližuje stopy existence židovské komunity. Právě jedné ze židovských rodin v Rychnově nad Kněžnou se v roce 1892 narodil a posléze i vyrůstal budoucí spisovatel a novinář Karel Poláček (1892 - 1945), která je i autorem knihy Bylo nás pět. Dílo K. Poláčka představuje jednu z nejvýznamnějších hodnot české meziválečné prózy. Ve svých románech s humoristickým pojetím se zaměřil na zobrazení tragikomedie života na maloměstě.
Muzeum hraček
Muzeum se nachází v budově bývalé radnice v Rychnově nad Kněžnou a z jeho sbírky si lze učinit představu, s čím si hrály děti v 19. a v první polovině 20. století. Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 - 1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto jsou chlapecké hračky převážně technické - různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky a další. Děvčata si hrála spíše s panenkami, kočárky, pokojíčky a oblíbené měli hry procvičující drobnou motoriku.
Kromě toho objevíte v muzeu i expozici věnovanou M.D. Rettigové.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Náchod, Dobruška, Kostelec nad Orlicí.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové s přestupem v Týništi nad Orlicí nebo v Častolovicích.
Autobusová zastávka: Rychnov n.Kněž.,,žel.st. (přibližně 1 km od muzea a galerie Orlických hor)
Železniční stanice: Rychnov nad Kněžnou (přibližně 1 km od muzea a galerie Orlických hor)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Muzeum krajky Vamberk
Muzeum krajky ve Vamberku navazuje na staletou tradici krajkářství. Prezentuje české krajkářství v moderně pojaté expozici. Na originálních exponátech dokládá proměny krajky v Čechách od počátku 18. století až do současnosti. Ve fondu muzea je významně zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a jejich žákyň, a to díly, která byla vystavena na světových na výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Od roku 2002 se muzeum zasloužilo o novou tradici a podílí se s městem Vamberk na organizaci Bienále české krajky. Město zakupuje vítězná díla, která obohacují expozici muzea.
Vamberk je centrem paličkovaných krajek, dokládá to přes více než 400 let stará historie. V roce 1889 otevřelo město Vamberk svou první krajkářskou školu, která do dnešní doby vychovala několik generací kvalitních i známých krajkářek.
V okolí Vamberka je možné navštívit spoustu dalších míst jako je Letovisko Studánka s lesem Včelným, rozhledna Vrbice, kemp Vochtánka a Poutní místo Homol. Inspirovat se můžete také Po zámcích na Orlici – České Loiře a Tipy na zajímavé rozhledny a vyhlídková místa v Královéhradeckém kraji, kde naleznete i spojení veřejnou dopravou.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové s přestupem v Doudlebách nad Orlicí.
Autobusová zastávka: Vamberk,,nám. (přibližně 120 m od muzea krajky)
Železniční stanice: Vamberk (přibližně 570 m od muzea krajky)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Muzea v Rokytnici v Orlických horách
Sýpka - Muzeum Orlických hor
Objekt bývalé sýpky z poloviny 19. století v centru horského městečka Rokytnice v Orlických horách se přestavěl na moderní interaktivní muzejní expozici, která přibližuje přírodu v Orlických horách, její využívání člověkem i zručnost zdejších řemeslníků.
Stará regionální řemesla jsou představována ve vazbě na zdejší přírodní zdroje. Součástí expozice je unikátní třípatrový model lesního biotopu s více než padesáti preparáty živočichů. Zvídavější návštěvníci ocení přístup k interaktivní encyklopedii s množstvím doplňujících informací. Formou a uspořádáním je expozice schopná zaujmout celé rodiny, zážitek poskytuje i samotný objekt sýpky.
V roce 2018 byla expozice doplněna o exponáty modelů historických staveb orlickohorského regionu s celkovou plochou 30 m2, které jsou ztvárněny i s okolní krajinou.
Muzeum lokálky
Železniční muzeum se nachází v budově původní výtopny parních lokomotiv z roku 1906 v Rokytnici v Orlických horách. Muzeum představuje historii místní dráhy Doudleby - Vamberk - Rokytnice a historii železnice v regionu Orlických hor.
Pokud chcete spojit návštěvu muzeí s pěší túrou po Orlických horách, můžete se z Rokytnice v Orlických horách vydat do Neratova. Neratov byl od 17. století významným poutním místem, na které přicházelo až čtyři tisíce poutníků ročně. Po 2. světové válce Neratov téměř zanikl. V roce 1992 bylo založeno knězem Josefem Suchárem, rodinami Němcových a Malíkových sdružení s cílem navrátit život obci a obnovit poutní místo, a to vše společně s postiženými lidmi. Do Neratova se dostanete z Rokytnice v Orlických horách modrou turistickou trasou přes Polův kopec, Panské Pole a Hadinec. Trasa je dlouhá přibližně 10 km. Z Neratova se můžete vydat do Bartošovic v Orlických horách na autobus, který vás doveze zpět do Rokytnice v Orlických horách, odkud pojedete domů.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Rychnov nad Kněžnou.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Hradec Králové s přestupem v Doudlebách nad Orlicí.
Autobusová zastávka: Rokytnice v Orl.h.,,žel.st. (přibližně 460 m od muzea Orlických hor)
Železniční stanice: Rokytnice v Orlických horách (přibližně 520 m od muzea Orlických hor)
Během letní sezóny lze využít i cyklobusové spoje a navštívit okolí Rokytnice v Orlických horách během cyklovýletu.
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel se nachází uprostřed Deštného v Orlických horách. Exponáty, které pocházejí z darů místních občanů přibližují dávnou historii obce, představují práci řezbářů, sítařů, hrnčířů, uhlířů a dalších řemeslníků. Rozsáhlá sbírka exponátů z historie zimních sportů je umístěna v prvním patře. Zde si můžete prohlédnout prastaré sněžnice, lyže, vázání, hole nebo lyžařskou výstroj. Za zhlédnutí rozhodně stojí i ucelená kolekce z historie a současnosti skibobového sportu, který má v Deštném velkou tradici. Další expozice je věnována turistice a CHKO Orlické hory.
V Deštném v Orlických horách můžete také navštívit Ateliér Zvonaře a Hrnčířky, kde si lze zarezervovat místo na některém z workshopů, nebo si koupit pěkný dáreček z výletu. Před Ateliérem Zvonaře a Hrnčířky manželů Šedových vám každou celou hodinu zahraje jedinečná Deštenská zvonkohra (hraje každou celou hodinu od 10 do 18).
Pokud si chcete udělat v okolí Deštného v Orlických horách delší výlet, můžete vyzkoušet náš tip Okolím Šerlichu a Velké Deštné.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Nového Města nad Metují, Dobrušky.
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Náchod s přestupem v Novém Městě nad Metují.
Autobusová zastávka: Deštné v Orl.h.,,sjezdovka (přibližně 740 m od muzea)
Během letní sezóny lze využít i cyklobusové spoje a navštívit okolí Velké Deštné během cyklovýletu.
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Vlastivědné muzeum v Dobrušce
Vlastivědné muzeum má čtyři stálé expozice v pěti historických budovách.
Expozice v rodném domku národního buditele Františka Vladislava Heka (F. L. Věka) je věnovaná především této významné osobnosti českého národního obrození a prvnímu novočeskému satirikovi. Prohlédnete si interiér i exteriér objektu a zjistíte, které předměty se objevily v populárním seriálu F. L. Věk, jenž se tu natáčel.
Nedaleko od domku F. V. Heka se nachází historická budova Rýdlovy vily s expozicí vojenské geografie v podkroví, kde je mimo jiné vystavena řada unikátních přístrojů a pomůcek používaných v minulosti vojenskými geografy.
Na historické radnici uprostřed náměstí můžete zhlédnout expozici Mládí Františka Kupky s originály prvotin tohoto českého malíře, grafika a ilustrátora světového významu, jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Při výstupu na věž si prohlédněte také expozici o hrdelním právu.
V hlavní budově Vlastivědného muzea na Šubertově náměstí najdete expozici věnovanou dobrušským osobnostem, dějinám města a dějinám dobrušských Židů. Součástí muzejní expozice je i prohlídka židovské rituální očistné lázně – mikve a synagogy, ve které se pořádají mimo sezonu i komorní kulturní akce.
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, České Meziříčí, Náchod, Nové Město nad Metují.
Autobusová zastávka: Dobruška,,aut.st. (přibližně 570 m od centra města)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.
Expozice Opočno v zrcadle času
Expozice se nachází v historickém domě č.p. 55, nedaleko Kupkova náměstí.
Expozice nastiňuje některé důležité okamžiky v dějinách města, přičemž zvláštní pozornost je věnována zejména etapě raného středověku, z níž pochází první písemná zmínka o městě. Základem expozice jsou textové nástěnné panely doplněné fotografiemi a ilustracemi.
Velmi zajímavá je ale také i budova čp. 55, v níž je expozice instalována. Jelikož se jedná o jeden z nejstarších stojících městských domů v Opočně, lze i budovu samotnou chápat jako exponát. Expozice tak má ještě druhou linii, která upozorňuje na zajímavé detaily na stavbě a tím vypráví příběh tohoto domu.
Při návštěvě Opočna stojí za zhlédnutí i historické památky, které se ve městě nacházejí.
Renesanční zámek je jedním z nemohutnějších a nejvýznamnějších renesančních zámků v Čechách. Hlavní zámecká budova má tři podlaží arkádových lodžií otevřených do obdélníkového nádvoří. Zámek obklopuje anglický park, k němuž přiléhá zámecká obora s daňky a muflony. Zámek má bohatě vybavené historické interiéry, rozsáhlou sbírku obrazů, knihovnu, kolekci evropských i asijských zbraní.
Další památkou v Opočně je zámecký letohrádek, který představuje patrovou stavbu ve francouzském stylu nad údolím Zlatého potoka.
Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně, nacházející se poblíž Kupkova náměstí, je ojedinělý raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov založený roku 1673 Ludvíkem Colloredem z Wallsee.
Po návštěvě památek můžete zavítat k rybníku Broumar. Objevíte tu rekreační areál vybudovaný na břehu největšího rybníka v podhůří Orlických hor. Je ideálním místem k osvěžení v letních měsících, protože kromě rybníka tu mají také koupaliště s 50 m dlouhým bazénem i malým bazénem pro děti.
K rybníku se dostanete červenou turistickou trasou z Kupkova náměstí (délka trasy je přibližně 1,2 km).
Spojení veřejnou dopravou
- Autobusem v pracovních dnech a o víkendu ze směrů Hradec Králové, Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Jaroměř.
- Vlakem v pracovních dnech a o víkendu ze směru Náchod
Autobusová zastávka: Opočno,,nám. (přibližně 170 m od domu č.p.55)
Železniční stanice: Opočno pod Orlickými horami (přibližně 3 km od domu č.p.55)
Veškeré spojení veřejnou dopravou naleznete na www.idos.cz.