Tipy na výlety v Polsku

Vlaky z Královéhradeckého kraje do Polska jezdí v letní turistické sezóně od května do září na dvou trasách:

  • Trutnov – Královec – Lubawka – Sędzisław
  • Adršpach – Meziměstí – Wałbrzych – Wrocław

Při jízdě z Trutnova je možné přestoupit ve stanici Sędzisław na osobní vlaky ve směrech Jelenia Góra a Wrocław.

mapa-PL

Krzeszów

Obec Krzeszów (dříve známá také pod názvem Křesobor) je jedno z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst v Polsku.

Nachází se zde barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie, postavená v 18. století, a klášter benediktinek, který byl založen ve 13. století Annou Českou, dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Na oltáři v bazilice se nachází známý obraz Milosrdné Matky Boží z přelomu 14. a 15. století, který přežil i husitské války a zničení místního kláštera.

Do Krzeszówa se dostanete pěšky z nádraží Lubawka po červené turistické značce (délka trasy asi 8,7 km).

Další informace: www.opactwo.eu

Kamienna Góra

Město Kamienna Góra bylo během 2. světové války strategicky důležitým městem. Nacistické Německo zde vybudovalo rozsáhlou podzemní továrnu, známou pod názvem Projekt Arado. Dnes je tento komplex přístupný jako muzeum.

Další informace: www.projektarado.pl

Kromě toho je ve městě k vidění malé historické centrum s náměstím, kde se nachází také tkalcovské muzeum.

Další informace: www.muzeumtkactwa.pl

Kamienna Góra - tkalcovské muzeum

Jelenia Góra

Město v podhůří Krkonoš má co nabídnout. Pozornost upoutá hlavně centrální náměstí (Plac Ratuszowy) s historickou radnicí uprostřed.

Kolem historického centra se dochovaly i drobné zbytky původních městských hradeb, jde především o věže. Brama Zamkowa na západní straně nabízí krásný výhled na celé město, a při dobrém počasí lze odtud dohlédnout až na vrchol Sněžky.

Ve východní části historického centra se nachází gotický kostel sv. Erazima a Pankráce ze 14. století. Z pozdější doby, z 18. století, pochází vojenský kostel Povýšení Svatého Kříže, který se nachází podél cesty z vlakového nádraží směrem k historickému centru.

Další informace: www.turystyka.jeleniagora.pl

Zámek Książ

Jedná se o největší zámek v Dolním Slezsku a o třetí největší zámek v Polsku vůbec. Má velmi pohnutou historii. Existence hradu na tomto místě se datuje až do 10. století, kdy byl postaven na ochranu obchodní cesty z Čech do Slezska. Od roku 1509 tento hrad patřil rodu Hochbergů, kteří jej přestavěli na barokní zámek.

Hochbergové o zámek přišli v roce 1939 za vlády nacistického Německa, které se rozhodlo udělat ze zámku vojenský objekt. Pod zámkem byl postaven systém podzemních chodeb, známý též pod názvem Projekt Riese. Kromě historické části zámku je dnes přístupná turistům i tato vojenská část.

Zámek dlouhá léta chátral. Až v 70. letech 20. století začaly opravné práce, které skončily teprve nedávno. Zámek dnes patří městu Wałbrzych.

Na zámek Książ se dostanete pěšky z nádraží Wałbrzych-Szczawienko (délka trasy asi 4 km) anebo z nádraží Świebodzice po černé turistické značce (délka trasy asi 4,5 km).

Další informace: www.ksiaz.walbrzych.pl

Železniční muzeum Jaworzyna Śląska

Milovníci železniční historie si mohou v tomto muzeu přijít na své. V tomto bývalém depu se nachází jedna z největších sbírek parních lokomotiv v celém Polsku, je zde až 150 historických vozidel. Kromě klasických komentovaných prohlídek areálu depa se můžete těšit i na jízdy parní lokomotivou po areálu muzea.

Další informace: www.muzeumkolejnictwa.pl

Jaworzyna Slaska - parní lokomotivy

Wrocław

V tomto městě je tolik zajímavostí, že se zde vyplatí strávit minimálně dva dny. Začněme na nádraží. Když vystoupíte z vlaku, všimnete si monumentálního skleněného zastřešení nad celým kolejištěm, které nápadně připomíná hlavní nádraží v Praze. Uvnitř nádražní budovy z 19. století najdete původní vysoký dřevěný strop s kovovými výztužemi.

Nastupte do tramvaje a jeďte k obchodnímu centru Galeria Dominikańska. Právě odtud se dostanete pěšky ulicí Oławska na hlavní náměstí (Rynek). Přímo proti vám se objeví gotická radnice ze 14. století s velkými hodinami. Na náměstí je mnoho restaurací, kde je možné se příjemně občerstvit.

Z místních památek nelze opomenout Ostrów Tumski, církevní část města. Na tomto bývalém ostrově, který se dříve nacházel uprostřed řeky Odry, se nachází mnoho kostelů a také sídlo vratislavského arcibiskupa. Nejvýznamnější stavbou je katedrála sv. Jana Křtitele ze 13. století.

Technickou zajímavostí je kabinová lanovka přes řeku Odru, která spojuje areál místní technické univerzity s druhým břehem řeky. Lanovka byla postavena teprve nedávno, v roce 2013.

Na východě města je možné si všimnout unikátního příkladu německé architektury z přelomu 19. a 20. století, kdy Vratislav byla pod německou nadvládou. Je to Hala Stulęcia, kde se dodnes konají různé sportovní a kulturní akce. Kolem haly je rozsáhlý park s velkolepou fontánou. Naproti hale se nachází zoologická zahrada.

Další informace o turistických zajímavostech: www.visitwroclaw.eu

Městská hromadná doprava

Nejlepší možnost, jak se přesouvat po Vratislavi (kromě pěší chůze), je tramvaj. Prodej jízdenek funguje podobně jako v  českých městech. Buď je možné si zakoupit klasickou papírovou jízdenku ještě před nástupem do tramvaje (v automatu nebo v trafice) a pak si ji označit při nástupu, anebo je možné použít bankovní platební kartu a přiložit ji ke strojku v tramvaji. V takovém případě je jízdenka nahraná přímo na bankovní kartě a tu je pak nutné předložit revizorům při kontrole.

Další informace (jízdní řády, linkové vedení, tarif): www.mpk.wroclaw.pl

 

Jízdní řády

Aktuální jízdní řády je možné si stáhnout na stránkách společnosti GW Train Regio (GWTR).

Vzhledem k častým změnám jízdních řádů na území Polska je nutné si zkontrolovat, jaký jízdní řád platí v den vaší cesty.

Tarif

Jízdenky do Polska je možné zakoupit ve vlaku u průvodčího. Můžete shlédnout ceník jízdného přes Královecceník jízdného přes Meziměstí

U mezinárodních relačních jízdenek do vybraných stanic v Polsku neplatí slevy 50 % pro děti, studenty a důchodce. Dětem do 14 let včetně se přiznává pouze sleva 50 %, ostatní cestující platí plné jízdné. Je však možné si koupit jízdenku se slevou 50 % do poslední stanice na území Česka a pak si pro další úsek zakoupit novou relační jízdenku.

Při jízdě do stanic v Polsku, které nejsou uvedeny v ceníku, si cestující může zakoupit dvě jízdenky, jednu na cestu mezinárodním vlakem do nejbližší přestupní stanice, druhou pak pro návazný vlak do příslušné stanice dle vnitrostátního tarifu společnosti Koleje Dolnośląskie (KD).

Alternativně je možné také zakoupit mezinárodní jízdenku do vzdálenější stanice a vystoupit dříve, což se vyplatí zejména u jízdenek pro děti. Ve vnitrostátní přepravě na území Polska totiž děti musí mít tzv. školní legitimaci pro přiznání slevy 37 %, kterou vydávají pouze polské školy. Děti bez této školní legitimace nemají v polské vnitrostátní přepravě nárok na žádnou slevu.

Při jízdě s jízdním kolem je výhodné si zakoupit mezinárodní relační jízdenku a k tomu jízdenku pro kolo. Tato jízdenka pro kolo Vám bude platit v celé trase mezinárodní relační jízdenky  i v Polsku.

Podívejte se na vnitrostátní tarif společnosti GW Train Regio a na vnitrostátní tarif společnosti Koleje Dolnośląskie.

Turistické atraktivity v kraji naleznete na www.hkregion.cz.